Příběh opuštěné mandaly

Sdílím s vámi krátké povídání o tom, jakou cestu ušla tato mandala, než se dostala do podoby, jakou ji uvidíte na konci.

V r.2018 jsem pořádala malý kurz Hrajeme si s barvami, nejdříve pro děti, později i pro dospělé. S dospěláky jsme tenkrát zkoušely spíše menší formáty mandal. A tak tato mandala vznikla na jednom z těchto setkání. Pro mnohé je to setkání s hedvábím poprvé, zjištění, jak se hedvábí chová jako malířské plátno, jak se s ním pracuje, na co je třeba dát si pozor, jakých vlastností hedvábí lze využít, jaké jsou barvy, technika malby, práce s konturami, zdobení atd...pro někoho jde o tvořivou práci plnou zvratů a překvapení - třeba když vám vystříkne barva, ukápne kontura, kam nemá, barva se rozpije či steče apod.,, pro někoho je to však velký stres a rozhodně ne úplně příjemná cesta, na které se cítí komfortně. Tím je ten náš život bohatý, že se denně můžeme poznávat a vnímat, co nám vyhovuje a co ne.. Každopádně za zkoušku nic :-)

A tak se stalo, že jedna z účastnic našeho setkání ke své vytvářené mandale vztah nenašla, proto zůstala u mě. Dlouhé roky byla nedokončená, dokonce jsem ji použila jako zkušební vzorek práce s konturou, takže je v ní ještě vliv další, jiné osoby. A jak jsem tak kolem ní stále chodila, někam ji přesouvala a schovávala, až jsem si řekla, že už stačí, a co kdybych ji tedy zkusila dokončit.

Vlastně jsem tohle ještě nikdy neudělala, protože záměr mandaly vytvářený svým stvořitelem je vždy daný a mel by být tedy jím dokončen......takže to byla fakt výzva. Pracovat s nějakým základem, který byste třeba vůbec tak neudělali....

Posoudit můžete sami dle výsledku.

Čistě subjektivně, v mandale jsou zvoleny barvy, které bych já osobně takto nekombinovala. Měla jsem pocit, že potřebuji rozbít a eliminovat tu velkou plochu žluté barvy a něco udělat s další větší plochou zelené. Nejdřív jsem pracovala se středem mandaly, kdy jsem nejdříve zkusila krycí bílou barvou překrýt žlutý střed, což se mi nepovedlo dle představ, takže jsem do ní přimíchala perleťovou konturovou barvu, která se vyznačuje lepším krycím efektem a ještě dává příjemný lesk. To už bylo lepší !

Dále jsem se snažila vyrovnat obrysy motivů tak, že jsem je rozšířila, nicméně jsem netrvala na přísném ohraničení. Pak jsem vyrovnala motivy kapek blízko středu a volila zvýraznění a barvu, která by začala propojovat střed a okolí se zbytkem mandaly. Jednolitou zelenou plochu jsem rozbila vkreslením dalších obrysů a tvarů ležaté osmičky, do žluté na vnějším obvodu jsem vmalovala trojúhelníky se záměrem tam původně nedávat jinou - novou barvu, nicméně mandala si o ni stejně řekla, takže přibyla bordo.......Nechala jsem obraz pár dní viset a vnímala, co ještě potřebuje. Nakonec jsem měla pocit, že je třeba ještě přenést modrou barvu na vnější obvod, a tak přibyly batikované motivy, které jsou v centru mandaly, celou mandalu jsem dále obkroužila bílou krycí barvou, aby vystoupila do popředí. Nakonec ještě přibyla bordo jako závěrečná barva kolem mandaly. Celá mandala je ještě zdobena zlatými a stříbrnými perličkami.

Mám z ní radost :-)