Pilates

06.01.2018

Pilates je jedinečné cvičení, které vyvinul Joseph Hubertus Pilates (1880 - 1967) před více než 100 lety především pro tanečníky a atlety. Inspiroval se ve starých kulturách. Je směsí východní a západní filozofie duševního a fyzického předurčení.

Kdo byl J.H.Pilates?

Joseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1883, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravění ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jogy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele.

Navrhl cvičební vybavení a sérii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl. Po válce trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban ( taneční choreograf a pohybový analytik ), Mary Wigmann

( něm. tanečnice a choreografka ).

Tento specializovaný cvičební aparát si pak vzal do New Yorku, kde si ho patentoval a v roce 1926 tam otevřel svoje první Pilates studio. Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchaní, ohebnosti, vycentrovanosti.
Jeho studio v New Yorku připoutalo pozornost tanečních komunit a Pilatesova technika se stala základní částí tanečního tréninku ( George Balanchin a jeho tanečníci, Martha Graham, Jerome Robbins, Ted Sharon ).Netrvalo dlouho a Pilates studio přitáhlo elitu z celé Ameriky - trumfnout baletní tanečníky přišli i herci, atleti,golfisti ( Katharine Hepburn, Sir Laurence Olivier, Yehudi Menuhin, Jean Vanderbilt). Všichni byly přitahováni silou harmonie mezi myslí a svaly.

Joseph H. Pilates měl rád život. 
Sám říkal: "Doporučuji všem moje cvičení, udělá vás šťastnějšími. Od té doby co cvičím jsem nebyl nemocný, nebral jsem nikdy ani aspirin. Jím to,  co mám rád ( např. steak ). Kdyby lidi viděli jak žiju - občas i kouřím ( doutníky ), piju víno a miluji - nevěřili by tomu.

Láska! Bez té jste mrtví!"


Účelem je posílení centra - jádra těla tzv. "Gürtel", nebo "Power house", dnes se tomu říká CORE. Jde o program složený ze série přibližně 500 navržených činností vykonávaných většinou na podložce. Celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates nevyčerpává, spíše dodává energii.

Metoda Pilates nepoužívá nespočetná opakování až do únavy svalů, naopak vytváří podpůrný systém pomocí pozvolného vypracování jednotlivých svalových skupin s cílem dosažení harmonického celku.
Pohybové sekvence jsou v každém programu promyšleně vypracovány tak, aby odbouraly špatné návyky a nenásilnou formou posílily celé tělo a jeho držení.

Metoda je zaměřena
- ke zvýšení ohebnosti
- k řízení tělesného uvědomění
- ke správnému dýchání
- redukci stresů
- ke zvýšení spánkové činnosti

Všechny varianty PILATES , které umím,  jsem se učila u doc. Evy Blahušové z Prahy www.wellness.cz
V současnosti vedu uzavřené kurzy, seznámení se s principy a základy cvičení pro domácí podmínky je možné si se mnou domluvit individuálně. 

Cvičit by se mělo optimálně 2x - 3x týdně, při tomto cvičení se budete cítit rozdílně po 10 cvičení, po 20 cvičení si sami všimnete změn, a po 30-ti týdnech si všimnou změny i jiní.