Jak souvisí bolesti hlavy, blokády krční páteře a zhoršení zraku či sluchu s postavou otce?

07.01.2018

Blokády krční páteře spojené s bolestmi hlavy i za krkem, neschopnost otočit hlavou, hučení v uších, zhoršující se zrak - to jsou nejčastější důvody, proč za mnou lidé chodí s prosbou o pomoc. Jde o velmi široké téma, rozhodně zde neproberu vše, co by bylo třeba, každopádně snad Vám níže uvedené informace pomohou udělat si představu o potížích, které jsou u mnohých nedílnou součástí života.

Klasická západní medicína hledá jako příčiny vzniku onemocnění krční páteře :

- podmínění funkčními a degenerativními změnami meziobratlových kloubů, destiček, periostu obratlů, vazů nebo svalů
- diskopatii / výhřez meziobratlové destičky /
- nádor, onemocnění kostí či záněty - ty vyvolávají sekundární vertebrogenní syndrom

Jako první se projeví funkční porucha v měkkých tkáních v důsledku nevhodné pracovní polohy. Přetížením je vyvolána bolestivost těchto měkkých tkání. Nenásleduje nic jiného než obranná reakce organismu = svalový spasmus / křeč /. 
Objevuje se nejčastěji v přechodových oblastech mezi krční a hrudní páteří C-Th, hrudní a bederní páteří Th - L a bederní a křížovou L-S. Spasmus vede k blokádě příslušného segmentu / části páteře /. Pokud dochází k opakovaným blokádám a mikrotraumatům, přechází funkční porucha ve strukturální změny - a tojsou známé DEGENERATIVNÍ ZMĚNY NA PÁTEŘI.

Jaké jsou druhy těchto změn?

CERVIKOKRANIÁLNÍ SYNDROM
Znamená poruchu krční páteře s vyzařováním bolesti do oblasti hlavy.
Tyto bolesti vznikají po námaze, při záteži horních končetin se současným stažením šíjového svalstva, při probuzení po hlubokém spánku při přetížení nebo při déletrvajícím předklonu hlavy.

Co v tomto případě cítíte ?
- tupé, ostré nebo migrenozní bolesti
- bolest za krkem, v šíji, do zátylku a na temeno
- tlak za očima
- bolest je většinou oboustranná
- bolest může vystřelovat
- mohou se objevit závratě, pokud jsou časté, jde o kořenové postižení C 1-C4
- při dlouhodobém předklonu hlavy se projeví tzv. školní bolest - díky přetížení hlubokých šíjových extenzorů / svaly, které provádějí záklon hlavy / a krátkých ligament / spojů /


CERVIKOBRACHIÁLNÍ SYNDROM
Znamená poruchu krční páteře s vyzařováním do horních končetin.
Bolesti jdou po zadním trapézovém svalu k rameni ( bolestivé rameno ), k lokti až do prstů.
Těžko se odlišuje od pseudoradikulárního a radikulárního syndromu.
Pseudoradikulární syndrom je napodobení komprese / útlaku /, při neurologickém vyšetření není prokázáno poškození, nejsou změny reflexů a citlivosti.

Co je příčinou ?
- spondyloza = nezánětlivé onemocnění meziobratlových plotének, které ztrácejí svou pružnost a v těžších případech mohou i vyhřeznout a utlačit míšní kořen s důsledky pro pohyblivost a citlivost určité části těla.
- spondylartroza krční páteře = artróza meziobratlových kloubů. Projevuje se bolestmi zad, zejména po zátěži, zvýšeným napětím svalů páteře, omezenou pohyblivostí.
- blokáda a výhřez plotýnky

Co v případě postižení cítíte ?
- bolestivé rameno, může být i méně pohyblivé / zmrzlé rameno /
- nemožnost úklonu a rotace hlavy
- tenisový loket

BLOKÁDA KRČNÍ PÁTEŘE
Znamená časté přechodné omezení pohyblivosti a je spojeno s lokální bolestivostí.
Tato bolest je chronická a často se opakuje.
Najdeme zde postižení více obratlů.....důvodem bývá prudký nevyvážený pohyb.

RADIKULÁRNÍ SYNDROM
Projevuje se bolestí vyzařující do horních končetin.
Najdeme sníženou pohyblivost páteře, snížené reflexy, sníženou svalovou sílu.....vzniká útlakem nervu příslušného segmentu páteře.
a) bolest do ramene
b) bolest po radiální / palcové / straně horní končetiny - jde do palce a ukazováčku
c) bolest a porucha citlivosti na dorzální / hřbetní /straně horní končetiny - hlavně 2. a 3. prst
d) bolest vyzařuje po ulnární / malíkové / straně horní končetiny - 4. a 5. prst

Jakým způsobem se vše řeší klasicky?

V akutním stadiu je léčba zaměřena na potlačení bolesti ( masti, polohování, lokální obstřiky, klid na lůžku, analgetika, myorelaxancia, teplo, lehké masáže - měkké techniky )

V subakutním a chronickém stadiu nastupuje medikamentozní léčba a fyzikální terapie, přičemž cílem je prokrvení a utlumení dráždivé inervace a uvolnění spasmů ( hydroterapie, elektroterapie, termoterapie, měkké techniky, lázeňská léčba ).
Nedílnou součástí rehabilitace je LÉČEBNÁ TĚLESNÁ VÝCHOVA.

- protažení a uvolnění svalových spasmů a zkrácených svalů - poradí individuálně masér, fyzioterapeut
- aktivní cvičení krční páteře, pletence ramenního, mezilopatkových svalů, posílení oslabených svalů důležitý je nácvik správného držení těla a postavení hlavy ( v prodloužení páteře )
- nácvik správného stereotypu dýchání ( dát pozor na podklíčkové a hrudní dýchání, naučit se dýchat břichem )
- zvolit a zařadit správné sportovní aktivity - plavání na zádech, kraul, splývání, výdech do vody
- ideální je cvičení ve vodě ( je to proti odporu a ač se vám to nezdá, tělo vyvíjí větší námahu než na souši )
- důležitá je korekce pracovní plochy - správná výška stolu, židle, postavení počítače...
-dbát na vhodnou polohu při spánku, vhodnou obuv
- uvědomovat si správný sed, stoj, chůzi....

Pokud na věc pohlédneme komplexně, z úhlu celostní medicíny, zjistíme, že blokády krku jsou většinou odrazem míry naší TVRDOHLAVOSTI, EGA.
To, co se nám děje na těle má psychický podklad.

Ochota se narodit

Většinou pomocí regresní terapie zjistíme, že naší duši se do inkarnace na Matičku Zemi příliš nechtělo. Věděla, že ji zřejmě v životě, který ji čeká, potkají těžší zkoušky. Neví však ( nemá to na vědomé úrovni ), že má také v sobě potenciál na to, aby vše zvládla. To, jestli jej rozvine, záleží na ni. Jak zjistíme hned, jak na tom jsme? Prohlédněme si své palce na chodidlech. Palce představují v reflexní terapii hlavu. Najdeme na svých palcích zrohovatělou kůži a otlak?  
Pak zpracování tématu tvrdohlavosti bude i naším úkolem. Jde totiž o "program", který dostáváme do našeho života již při početí. Prioritně odmítá život na Zemi jako takový s jeho klady i zápory. Přímo souvisí s postavou našeho OTCE coby autority. 
Vzhledem k tomu, že máme v sobě postoj "Jsem proti", můžeme očekávat konfliktní vztah s otcem jedno- nebo oboustranně. 
Můžeme mít problém jej respektovat, i ostatní autority, a spíš se budeme snažit jít hlavou proti zdi. Někdy za každou cenu, přestože někde v hloubi duše víme, že jdeme proti sobě. 

Intuice versus strach

A to jen proto, abych si prosadil/a svou. Zároveň zřejmě budu mít problém přijmout názor druhých bez podmínek. Jinak řečeno, budu se snažit "ubít" protistranu argumenty, proč mám pravdu.
Neslyším svůj VNITŘNÍ HLAS, který mě chce vést. Z tohoto vznikají ušní onemocnění a mohou skončit i nedoslýchavostí. Jen proto, že jednám podle vzorců chování.
Za vším je ukrytý STRACH - pustit vše z pod kontroly, pustit opratě svého života, aby mě náhodou něco nepříjemného nepřekvapilo. Strach přijmout, že nejsem vládcem svého života. HRDOST ve smyslu, že JÁ všechno zvládnu sám/a a za každou cenu.
Jakmile však ztratím kontrolu, pak jsem teprve na správné vlně života a mohu vnímat poselství své duše bez přítomnosti ega. A jestliže se tak stane, začnu využívat svou intuici a žít dle srdce a ne dle ega

( rozumu ). Navíc se u mne rozvine kreativní nadání
a mohu se stát zprostředkovatelem spousty krásného, co na Zemi máme - malbou, hudbou, slovem, fotografií..

Z pohledu východních principů se podívejme ještě na jednu věc.
Na hlavě se setkávají všechny energetické dráhy v těle - meridiány. Přičemž nejzásadnější po nás je meridián žlučníku a tlustého střeva.

Žlučník je symbolem toho, jak dokážeme zpracovat hněv a agresivitu.
Tlusté střevo pak, jak dokážeme přijímat a pouštět nepříjemné životní situace, které nás potkávají. Čili smutek a melancholii.
Tl.střevo většinou způsobí emoční blokády krční páteře a bolesti hlavy zase žlučník.
Mám bohaté zkušenosti, i vlastní, že pokud jsou odstraněny všechny problémy na fyzické úrovni ( sešikmení pánve, anteverze pánve, posun těžiště aj....) a my nezpracujeme své negativní emoce a postoje, zlozvyky, potíž bude přetrvávat.

Pro nás je velmi důležité naučit se negativní emoce zpracovávat, nenechávat  je v těle.
Je třeba očistit svůj vztah k a s otcem ( formou odpuštění ), vylovit z hloubi duše všechny křivdy, nepochopení, agresivitu a hlavně odpustit sobě i jemu a tím se osvobodit.
Někomu vyhovují meditace, někomu havajská technika Hooponopono, někomu afirmace Luis Hay, někomu laskavé karty Doreen Virtue, někomu harmonizace čaker aj........někdo potřebuje "přiotevřít dveře" a vedení, průvodce....... neváhejte mě pak oslovit, ráda pomůžu.

Když se podíváme na všechny výše uvedené pohledy a informace, vidíme, že se nám poskládala pěkná mozaika všech příčin, které ovlivňují problematiku hlavy a krční páteře.
U bolestí hlavy se můžeme setkat také s potížemi se zrakem, nicméně i to je velmi zajímavé a vcelku obsáhlé téma, které bych nechala na samostatný článek.
Přeji Vám, ať se Vám daří povolit opratě Vašeho života a stanete se tím pádem svobodnější, radostnější a kreativnější. :-)