Péče o jizvu

02.02.2022

V průběhu života většina z nás přijde k nějaké té malé nebo větší jizvě a nezáleží na tom, jestli ji způsobil úraz, operace, nebo špatně zahojená kožní choroba. Správná péče o jizvy totiž nemá jen estetický efekt, ale především pokožce okolo jizvy vrací alespoň část původní elasticity.


Jizva je součástí přirozeného procesu hojení kůže. Vzniká jako následek porušení, které může být náhodné (při úrazu) anebo plánované (např. při chirurgickém zákroku)

Faktory ovlivňující hojení

Rozsah a vzhled jizvy závisí na mnoha okolnostech. Intenzivně se mění až do 18 měsíců od svého vzniku. Čerstvé jizvy se odstraňují mnohem jednodušeji a s lepším efektem v porovnání se starými. Schopnost hojení kůže po různých typech poranění nebo po chirurgických zákrocích je u každého pacienta jiná. Jizvy mají nejrozličnější tvary, barvy a velikost.

Proces hojení ran je u každého člověka jiný, záleží určitě na síle naší imunity, protože například záněty proces tvorby nové, zdravé tkáně komplikují. Při léčbě větších, plošných jizev, které zůstávají například po popáleninách je třeba spolupracovat s odborníky.

Při chirurgických zákrocích svojí úlohu hraje způsob šití, použití vstřebatelných materiálů a podobně.

V rámci pooperační rehabilitace, kromě cílené pohybové léčby, je důležitá také následná péče o jizvu. Jizvy po dobu léčby vyžadují především vlhkost a maximální přístup kyslíku. Hydratace napomáhá produkci kolagenu pro rychlejší hojení. Práci s jizvou můžeme zahájit hned první den po vyjmutí stehů. V následujícím období jde o zvyšování kondice, síly a úpravu koordinace pohybů.


 Podle vzhledu rozeznáváme:

  • Hypertrofické jizvy (vyvýšené)
    Vznikají nadměrnou tvorbou nové kůže, jsou obvykle červené, hrubé a tvrdé. Často svědí nebo bývají bolestivé a nepříjemné. Mají tendenci vystupovat nad úroveň okolní kůže, přičemž se ale nerozšiřují mimo oblasti původního zranění.

  • Keloidní jizvy (přečnívající linie rány)
    Jsou hrubé, oblé, tvoří nepravidelné shluky jizvovité tkáně, které se šíří za hranice původního zranění. Často jsou červené nebo tmavší v porovnání s okolní kůží.

  • Atrofické jizvy (promáčknuté)
    Vznikají, když se rána nehojí správně a tvoří se tak nedostatečné množství nové pojivové tkáně. Výsledná jizva je pod úrovní okolní kůže; např. jizvy po akné nebo planých neštovicích.

  • Strie
    Strie označují popraskanou kůži následkem rychlého roztahování, nejčastěji běhemtěhotenství. Dá se jim předejít pravidelným masírováním a nanášením zvláčňujících emulzí. K dosažení potřebné pružnosti pokožky je důležité také pravidelné cvičení.


 Co na jizvy použít?

Nejstarším doporučeným receptem je vepřové sádlo.

Silný hojivý efekt nabízí také třezalkový olej, kokosový olej, krém San Activ z Justu, měsíčková či konopná mast.....

Z přístrojů je nejvíce šetrný laser anebo lze využít radiofrekvenčí terapie ve specializovaných zařízeních.

Osobně mám nejlepší zkušenost s regeneračními krémy Energy, jejichž přírodní složení podporuje hloubkový účinek a hojí i rány, které se těžko zacelují.

  • Když byla moje maminka ve svých 75 letech po operaci stenozy páteře ( zúžený míšní kanál ), její rána se těžko hojila. Ještě v nemocnici na odd.rehabilitace jsem kolem rány nanášela Artin krém, jehož hojivé účinky zřejmě moc dobře znáte. Díky vysokému obsahu rašeliny a jiných hojivých látek došlo k zacelení mnohem rychleji. Artrin zároveň tlumí bolest, takže i tím k hojení přispívá. A je jedinečný na masáž jizvy.

  • Osvědčuje se mi při ošetřování jakékoliv jizvy. Dokáže natolik zregenerovat a zhojit tkáň, že za pár dní, natož let ani nepoznáte, že tam nějaká jizva je. Vzpomínám na masáže jizev po operacích kotníků, palcových kloubů, kyčlí atd......

  • Naposledy jsem měla v péči jizvu po operaci palmární aponeurózy ( Dupuytrenova kontraktura = onemocnění ruky, charakterizované tvorbou uzlů a kontrahujících pruhů v dlani a na prstech, které pak způsobují kontraktury kloubů a progresivní funkční postižení ruky ). Operaci předcházelo dlouhodobé postižení ruky bez jakékoliv pravidelné péče, takže ruka byla celkově ztuhlá, omezený pohyb prstů, zmenšené rozsahy pohybů a snížená citlivost. Nejprve jsem na 5 min nanesla krém Protektin pro celkové změkčení celé oblasti ( v případě otoku a bolestivosti doporučuji použít spíš Cytosan Fomentum gel - rašelinový krémgel - na 5 minut namazat - nechat působit a umýt ), po smytí jsem pokračovala masáží Artrinem. Zpočátku hojně detoxikuje ( tmavne ), takže umývám i mezi jednotlivými nánosy. Opakuji, dokud nevnímám "čistotu". Krém nechávám po posledním smytí nanešený. Doma je důležitá pokračující denní péče, přičemž odměnou je nejen krásně zhojená jizva.

  • Pokud máte potíž s jizvou, kontaktujte mě, poradím vám, co dělat.

Je potřeba nepodceňovat péči o jizvu, určitě se bohatě vyplatí. Přeji všem co nejméně jizev - na těle - i duši :-)