Pigmentové skvrny

20.03.2018

Toto téma na nás vystupuje s prvními paprsky slunečního svitu na jaře. Setkávám se s tím často v praxi, kdy ženy začínají řešit, jak si poradit s pigmentovými skvrnami. Na trhu existuje spoustu "speciálních" přípravků určených k bělení těchto skvrn, v salonech a klinikách se nabízejí různá přístrojová ošetření, jenže......potlačují problém dovnitř a/nebo neřeší problém celostně. Když se podíváme hlouběji, víme, že demonstruje vnitřní problém na úrovni elementu Dřeva, orgánového okruhu jater a žlučníku, a elementu Země, okruhu sleziny a slinivky.

Vysvětleme si nejdříve, co je vlastně pigmentová skvrna? Jde o poruchu tvorby a distribuce pigmentu, při které dojde ke ztmavnutí kůže. Kožní pigment neboli melanin významně ovlivňuje výsledný tón naší pleti. V naší bazální membráně ( mezi epidermis a dermis), máme buňky - tzv. melanocyty. A množství utvořených melanocytů je právě to, co má na svědomí náš odstín pleti a intenzitu našeho opálení.

Zároveň všichni máme alespoň pár vrozených hyperpigmentací neboli pih. Podívejme se na druhy pigmentových skvrn a možné příčiny jejich vzniku, které se nám hned propojí se našimi znalostmi elementu Dřeva:

1) nerozumný pobyt na slunci - UV záření, které prochází pokožkou stimuluje pigmentaci buněk v kůži a způsobuje zvýšenou tvorbu melaninu, díky čemuž se postupně začnou tvořit malé oválné pigmentové fleky

2) zjizvení, podráždění pokožky - násilné čištění pleti, jizvení od zánětlivé rány - speciálně akné, přecitlivělost na světlo, některé vůně, nedostatek vitamínů, popálení, spálení sluncem aj.

3) stárnutí- stařecké skvrny postihují až 90 % lidí nad 50 let, bez ohledu na typ pleti a v tomto případě se pigmentové skvrny nacházejí na místech, které byly pravidelně vystavovány slunečnímu záření ( obličej, hřbety rukou, krk, dolní končetiny ...)

4) hormonální změny - během těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce - pigmentové skvrny se vytvářejí náhle, ale úplně mizí po obnovení běžné hladiny hormonů či po vysazení hormonální antikoncepce. Někdy však mapy zůstávají i několik měsíců nebo dokonce let.

5) "dědičnost" - dědičné pihy- tyto pigmentové skvrny jsou genetické a začínají se projevovat kolem třetího roku věku. Nejcitlivější jsou během puberty.

V mládí nám melanocyty fungují skvěle a díky tomu máme úžasnou schopnost se opálit bez pigmentů a skvrnek. Stejně jako nám postupem věku pleť produkuje méně kolagenu a snižuje se produkce fibroblastů, tak melanocyty ztrácejí schopnost produkovat melanin. Fibroblast je základní buňka vazivové tkáně rozptýlená u člověka v různých částech těla, která produkuje do okolí mimobuněčnou hmotu ( extracelulární matrix ) a různá vlákna
( kolagen...) Pak je pleť méně chráněná a stává se citlivější a stárne.

Nabízí se myšlenka, zda jsou pigmentové skvrny nějak zdraví ohrožující a zda mohou např. přejít až do melanomu. Melanom je typ rakoviny kůže, který vzniká právě v melanocytech. Kdykoliv máme pochybnost, ať už se jedná o změnu tvaru, barvy znamének, pih, je vhodné zajít k lékaři a pro klid nechat nepravidelné shluky pigmentů vyšetřit.

A jak si můžeme poradit s pigmentovými skvrnami sami? Jako ti tygři ......to asi nebude ta ideální cesta :-D...... Víme, že nerovnováha začíná uvnitř. Takže je třeba si uvědomit souvztažnost tématu a začít vnitřní očistu společně s tou vnější.

VNĚJŠÍ PÉČE o pleť

Pro péči o pokožku našeho obličeje nebo ostatních postižených míst je důležitá detoxikace. K základnímu čištění určitě použijeme Visage oil. Mám výbornou zkušenost s tímto olejem, nádherně zjemní a zesvětlí pokožku. Následně doporučuji smíchat 0,5 dcl vody s 15 kapkami Audironu a výslednou směsí tonizovat obličej a ostatní místa ráno i večer. Zbytek můžete využít na "cokoliv, co vás bolí". Ideálně jako obklad na bolavé oči ( ať už z jednostranného zatížení u PC nebo vnitřního napětí, zeleného či šedého zákalu ....) Detoxikaci nám dále zabezpečí terapeutický krém Protektin, který zkombinujeme

  • S mletou kávou pro peeling obličeje

  • S ¼ tablety Cytosanu nebo "kuličkou" Cytosanu fomenta gelu pro čistící masku

  • S půl lžičkou zeleného ječmene Organic Barley Juice powder pro čištění a hojení pleti

  • Samostatně jako "silnější" noční krém

K regeneraci pleti je velmi důležitá masáž. Zrychlí metabolismus pleti a podpoří prokrvení. V případě pigmentových skvrn doporučuji používat střídavě Visage oil a Argan oil. Obličejová masáž je vhodná každý týden.

Jako obličejovou masku využijeme terapeutický krém Cytovital s fytohormony a terapeutický krém Droserin pro obnovu pleti. Do obou vmícháme 3 kapky Drags Imunu a naneseme na pleť. Necháme působit 10 min a smyjeme.

K ošetření a denní péči si dopřejme Protektin renove smíchaný se 2 kapkami Drags Imunu, podpoří hojení a stimuluje tvorbu kolagenu, na noc můžeme pod krém ještě 2x týdně aplikovat Visage sérum, které přispívá k bělení skvrn přrodní cestou.

Na sluníčku se ochraňujeme stíněním a prostřednictvím Argan oil. Tento olej využijeme jako přirozenou ochranu, pokud se chystáme opalovat, můžeme do něj přidat v dlaních i trochu terapeutického Cytovitalu. Po opalování je vhodný Dermaton oil nebo Dermaton gel, a to i na obličej.

Detoxikace se děje i přes vlasy, takže bych zařadila očistnou kůru šamponem Cytosan střídavě s Protektinem. A jako vlasovou kůru si dopřejme zbytek namíchaného Audironu nebo využijeme balzám na vlasy.

VNITŘNÍ PÉČE o tělo

Měla by jít ruku v ruce s vnější očistou. Základem je určitě Cytosan. Pokud si přejete pochutnat si ( a snad i nahradit kávu a odlehčit organismu od kofeinu ), doporučuji tabletu Cytosanu vysypat do 2 dcl mandlového, makového nebo rýžového ( nebo jiného rostlinného, které vám chutná ) mléka a 2x denně vypít. 

Abychom zajistili správnou funkci jater, odlehčíme stravu a zkusíme vypustit cukr, bílou mouku a těžká tučná masa, resp. živočišné produkty. Snížíme jejich množství o 2/3 a místo nich dáme zeleninu. Odlehčení stravy je zásadní. Možná se vám to nezdá, ale pokud chcete výraznější účinek, doporučuji najít kompromis tak, abyste psychicky netrpěli. 

Protože....další důležitou stránkou regenerace je VNITŘNÍ POHODA. Stres je velmi rizikovým pro funkci jater a pokud jsme přepracovaní, máme v sobě nahromaděné vzteky, hněvy a nespokojenosti, a játra zatěžujeme. Zkusme si vymezit čas na odpočinek, aniž bychom přemýšleli, co ještě musíme. Buďme často venku v přírodě, v klidu a tichu.....Který z dalších preparátů doplníme k Cytosanu, můžeme nechat na EAV diagnostice, která nám určí přípravek na míru. 

To, že játra nefungují, jak mají, závisí také na míře antioxidantů v našem těle, které se se zvyšujícím stresem, odbourávají. Jde o vitamín C - doplníme tedy Flavocel, vitamíny skupiny B - dáme Revitae, vitamín D a E a omega 3 - dáme Vitamarin či Sacha Inchi, velmi vhodné jsou i bílkoviny a jiné antioxidanty ze zelených potraviny, Vitaflorin.... 

Regeneraci podpoříme aplikací krémů Pentagramu nad reflexní zóny orgánů. Dopřejme si péči o sebe, koupele, masáže. Starejme se o naši pokožku prostřednictvím Cara lotion, Argan oil , Almond oil nebo Dermaton oil/gel. Naše pokožka se zjemní, rozzáří a vypne.

 Vedlejším produktem celé naší snahy bude zvýšení naší životní energie, chuť do plánování a nových aktivit, pocit naplnění, spokojenosti a radosti, zformování postavy a omlazení organismu celkově.....a o to přece jde 😊