Případy z praxe I.

10.10.2019

Dnes mám pro vás jednu typickou kazuistiku a možná se s ní i ztotožníte, příp.máte podobnou zkušenost za sebou.

Vleklé, poměrně dlouhotrvající bolesti za krkem, točení hlavy, časté migrény. Bolest v bedrech, v jednom kyčli, koleni nebo kotníku, pocit kulhání, příp. jakoby kratší jedna nohavice. Dále pálení mezi lopatkami a "trochu níž". Buzení v noci, pocit nepohody a otravující bolesti, které se mohou stěhovat v těle z místa na místo.

Klasická léčba v podobě obstřiků, medikace léky a rhb nepomohla, lékař sdělil pacientovi, že to má psychický problém a doporučil napsat léky na uklidnění.

Rozhodně nechci, aby toto mé pojednání vyznělo jak negativní postoj vůči klasické medicíně, nicméně na základě vl. zkušeností, praxe při studiu fyzioterapie a dennodenní prací se zaměřením na držení těla již 15 let si dovolím tvrdit, že je potřeba se nenechat odradit a hledat další cesty, jak zlepšit svůj zdravotní stav. Každý děláme to nejlepší, co umíme. Medicína je nutná a potřebná, jen se v ní v rámci prevence neučí pracovat s člověkem jako živou bytostí, jeho bolestmi, životním příběhem či pocity. Pokud zobrazovací metody nic nenajdou a nemohou zařadit do tabulek, problém většinou neexistuje.


Co jsem zjistila vyšetřovacími postupy:

  • prodlouženou jednu dolní končetinu o 1,5 cm - nikoliv anatomicky, ale posunem v pánvi - kyčelní kloub a kotník mimo své fyziologické postavení
  • vychýlení páteře od osy těla v bederní části 1 cm, v oblasti C7 - sedmého krčního obratle o 2,5 cm
  • rotaci v pánvi a horní části těla
  • držení těla není fyziologické a svaly související s těmito nerovnováhami nepracují tak, jak mají - to máme většinou všichni, nikdo nemáme 100% držení těla, ale nemusí nás nic bolet

Tohle stačí k tomu, abyste pociťovali výše popsané.

Navíc dochází v těle k zablokování toku životní energie ( říká se jí čchi ) a tím snížení celkové životní energie, pocitu únavy, nepohody a bolesti. Pokud této stav je dlouhodobý, začíná ve vás narůstat strach, že se to nezlepší a že budete muset trpět. Strach je nejsilnější negativní emoce, která zdraví neprospívá a navíc dle TČM oslabuje ledviny, zásobárnu naší životní energie.


Tento problém je v mé praxi opravdu velmi častý.

Společně s vámi jsem tedy schopna pracovat na změnách, pomoci vám od bolesti a doporučit postupy, které můžete vyzkoušet, aby se váš stav stabilizoval a udržel.....A proto se neváhejte zeptat, svěřit, říct si o pomoc......

Každý jsme jiný a každý reagujete jinak na mé postupy, někomu jde změna hned, někomu trvá déle, někdy ani i já nepomohu - každý jsme jedinečný, nicméně vždy stojí za to to zkusit.

obrázek je z www.loupak.cz